W obiektywie mistrza


Mario Testino - ikona fotografii mody

Jest kilku takich fotografów, których po prostu trzeba znać. Dziś chciałabym Ci przybliżyć sylwetkę jednego z najbardziej wpływowych fotografów współczesnych - Mario Testino. Peruwiański artysta zdobył międzynarodowe uznanie za swoją niezwykłą pracę na polu fotografii mody i portretów. Daj się porwać magnetycznej sile fotografii peruwiańskiego fotografa.Od Peru do Francji.


Mario Testino urodził się 30 października 1954 roku w Limie, w Peru. W wieku 20 lat przeprowadził się do Europy, gdzie studiował fotografie, początkowo w Londynie, a następnie w Paryżu. Tam poznał stylistkę Carine Roitfeld, która odkryła jego talent i zachęciła do kontynuowania kariery w fotografii mody. W ciągu swojej trwającej ponad trzy dekady kariery, Mario Testino zdobył uznanie jako jeden z najważniejszych fotografów mody. Współpracował z najbardziej prestiżowymi magazynami, takimi jak Vogue, Vanity Fair czy Harper's Bazaar. Jego prace były prezentowane na wystawach w galeriach i muzeach na całym świecie.W swojej karierze Mario Testino miał okazję współpracować z największymi gwiazdami show-biznesu, takimi jak Madonna, Gisele Bündchen, Kate Moss czy Kendall Jenner. Jego prace były wykorzystywane w kampaniach reklamowych wielu luksusowych marek, takich jak Gucci, Versace, Chanel czy Burberry. Jednak to, z czego Mario Testino jest znany to coś zgoła odmiennego.Portrecista Diany

Jednym z najbardziej znanych zdjęć Testino jest portret księżnej Diany wykonany dla Vanity Fair w 1997 roku, który stał się ikoną stylu i elegancji. Pracował również z innymi członkami rodziny królewskiej, w tym z księciem Williamem i księżną Kate.

MATE - fundacja Mario Testino


Fundacja Mario Testino, znana również jako MATE, została założona przez Testino w 2012 roku w Limie, stolicy Peru. Misją tej organizacji jest promowanie i wspieranie peruwiańskiej sztuki oraz kultury, a także rozwijanie talentów młodych artystów z Peru.

MATE realizuje swoje cele poprzez organizowanie wystaw, warsztatów, wykładów i różnych inicjatyw edukacyjnych. Fundacja działa jako platforma dla lokalnych twórców, która oferuje im międzynarodową widownię i możliwość prezentacji swojej pracy.

W MATE można zobaczyć zarówno wystawy prezentujące twórczość samego Mario Testino, jak i dzieła innych peruwiańskich artystów. Niektóre z najważniejszych wystaw zorganizowanych przez MATE to "Alta Moda" (2013), "Somos Libres II" (2014) i "Todo o Nada" (2017).


"Alta Moda" to projekt fotograficzny, w którym Testino uwiecznił tradycyjne peruwiańskie stroje, ukazując piękno i bogactwo lokalnej kultury. Wystawa "Somos Libres II" zgromadziła prace związane z ideą wolności w sztuce, prezentując dzieła zarówno uznanych, jak i młodych artystów. Natomiast "Todo o Nada" to retrospektywa twórczości Testino, obejmująca jego pracę zarówno w dziedzinie fotografii mody, jak i portretowej.


Fundacja MATE jest również zaangażowana w działalność społeczną, wspierając lokalne inicjatywy i projekty edukacyjne. W ramach tych działań, organizacja oferuje programy stypendialne dla młodych peruwiańskich artystów, udzielając im wsparcia finansowego oraz umożliwiając im dalszy rozwój zawodowy i artystyczny.

Przez swoją działalność, Fundacja Mario Testino (MATE) nie tylko przyczynia się do rozwoju sztuki peruwiańskiej, ale także umacnia pozycję Mario Testino jako artysty zaangażowanego w promowanie swojego dziedzictwa kulturowego i inwestowanie w przyszłość młodych talentów.

Dlaczego właśnie Mario testino?


Mario Testino to artysta, którego niezapomniane portrety i fotografie mody mają niezwykłą siłę oddziaływania. Jego długotrwała współpraca z najbardziej prestiżowymi markami i magazynami oraz zaangażowanie w promowanie kultury peruwiańskiej sprawiają, że jego wkład w świat fotografii i sztuki jest nieoceniony. Dzięki talentowi, pasji oraz umiejętnościom nawiązywania relacji z modelami i gwiazdami, Mario Testino stał się jednym z najważniejszych fotografów współczesności. Jego prace stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń artystów i fotografów na całym świecie.