PANTEON FOTOGRAFII: ANNIE LEIBOVITZ


Setki okładek czy kampanie reklamowe dla gigantów mody to nie to co najbardziej wyróżnia Annie Leibovitz - to umiejętność tworzenia obrazów, które w swojej bajkowości są tak rzeczywiste, że trudno oderwać od nich wzrok.  Annie Leibovitz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych fotografek na świecie. Jej kariera trwa już ponad 40 lat, a jej zdjęcia zdobią strony najbardziej prestiżowych magazynów. Skąd się wzięła i jakie są jej największe osiągnięcia? Przygotujcie się na inspirującą podróż przez życie i karierę tej niezwykłej artystki.Młodość Annie Leibovitz i pierwsze doświadczenia w fotografii


Annie Leibovitz urodziła się w 1949 roku w Connecticut, ale już od najmłodszych lat podróżowała z rodziną, co pozwoliło jej rozwijać pasję do fotografowania. Uwielbiała oglądać świat z wnętrza samochodu - ramy okna wyznaczały kadr, a ona chłonęła obrazy, które kształtowały jej wrażliwość. Bardzo wcześnie poczuła, że fotografia jest jej powołaniem.   Jako nastolatka kupiła pierwszy aparat, Minoltę SR-T 101. Robiła nim zdjęcia w bazie na Filipinach, gdzie stacjonował jej ojciec (był pułkownikiem w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych).  W początkowych latach swojej kariery, Leibovitz fotografowała protesty przeciwko wojnie w Wietnamie. W tym czasie, jako studentka San Francisco Art Institute swoje prace publikowała w lokalnych gazetach, dzięki czemu zyskała rozgłos jako młoda i utalentowana fotografka. Ten temat był dla Leibovitz zawsze bardzo bliski i w swojej karierze często była najbliżej ważnych politycznie wydarzeń. Fotografią starała się przedstawić emocje, które im towarzyszyły. Jej zdjęcia ukazywały zarówno agresję i niepokój, jak i nadzieję oraz dążenie do zmiany. Fotografowanie środowiska wojennego nauczyło Annę Leibovitz, jak ważne jest przedstawienie prawdy za pomocą swojego medium. Jej zdjęcia z protestów pozwalały na zrozumienie emocji uczestników i ukazywały, jak ważne są ruchy społeczne w kształtowaniu społeczeństwa. 

Do dziś pozostaje blisko wydarzeń politycznych - w 2022 r. fotografowała parę prezydencką pozostającej w stanie wojny Ukrainy.


Rolling Stone - główny fotograf: ANNIE Leibovitz.


Zawodową przygodę zaczęła w latach 70., kiedy to została głównym fotografem młodego wówczas magazynu "Rolling Stone". W 1983 roku Leibovitz dołączyła do redakcji "Vanity Fair", zyskując jeszcze większą sławę. W ciągu swojej kariery Annie Leibovitz współpracowała z największymi gwiazdami świata, takimi jak Michael Jackson, Queen Elizabeth II, czy Lady Gaga. Nazywana jest dziś “fotografką gwiazd”, ponieważ każdy marzy by stanąć przed jej obiektywem - nikogo już nie trzeba namawiać. 


Najbardziej ikoniczne zdjęcie

John Lennon i Yoko Ono

Kultowe zdjęcie Johna Lennona i Yoko Ono, które stało się okładką magazynu Rolling Stone, zostało zrobione przez Annę Leibovitz 8 grudnia 1980 roku, tego samego dnia, w którym Lennon został zastrzelony.

Anna Leibovitz spotkała się z Lennonem i Ono w ich mieszkaniu w nowojorskim Dakota Building. Inspiracją dla zdjęcia była okładka albumu "Double Fantasy" wydanego przez Lennon i Ono. Leibovitz chciała uchwycić bliskość i intymność między nimi, dlatego poprosiła Lennona, aby rozebrał się do naga i przylegał do ubranej Yoko. Beatles zgodził się i przytulił się do żony, zwinął się w pozycji embrionalnej, z głową spoczywającą na jej piersi. Leibovitz zrobiła kilka zdjęć tej kompozycji, a jedno z nich zostało wybrane jako okładka magazynu.


Niestety, tylko kilka godzin po sesji zdjęciowej, Lennon został zastrzelony przez Marka Davida Chapmana na zewnątrz swojego domu. Wkrótce potem zdjęcie z sesji zyskało jeszcze większe znaczenie i stało się symbolem utraconej miłości, a także przemijającej chwili szczęścia i spokoju.Styl fotografii


Styl fotografii Annie Leibovitz można określić jako intymny i pełen emocji. Artystka doskonale potrafi uchwycić osobowość fotografowanych osób, a jej zdjęcia są niejednokrotnie odważne i prowokujące. Jej prace są nie tylko fotografiami, ale też opowieściami, które wywołują silne emocje u odbiorcy.

W swojej karierze Annie Leibovitz wydała kilka albumów fotograficznych, które stały się bestsellerami na całym świecie. Do najważniejszych z nich należą "Photographs 1970-1990", "Women" czy "Annie Leibovitz at Work".


Dlaczego Annie Leibovitz jest tak ważną postacią w świecie fotografii? Przede wszystkim dzięki swojemu niezwykłemu talentowi do opowiadania historii za pomocą zdjęć. Jej fotografie są żywymi dowodami na to, że warto sięgać po marzenia i że nie ma rzeczy niemożliwych. Kiedy patrzymy na zdjęcia Annie Leibovitz, jesteśmy w stanie poczuć emocje, które towarzyszyły jej podczas tworzenia tych dzieł. A to, drodzy czytelnicy, jest prawdziwą sztuką.